Warzywa krzyżowe

Żywieniowców i dietetyków zachwycają niezwykłe właściwości roślin krzyżowych, które stanowią pewną grupę, rodzinę roślin, do których można zaliczyć warzywa kapustne, liściowe oraz rzepakowe, niektóre rośliny oleiste oraz przyprawy. W tych roślinach odkryto wiele prozdrowotnych właściwości, które przede wszystkim zawdzięczają dużej zawartości błonnika pokarmowego, witamin i minerałów, białka, oraz glukozynolany i produkty ich rozpadu, które nadają tej grupie roślin charakterystyczny smak i zapach.

W naszym żywieniu warzywa krzyżowe stosujemy codziennie i od dawna, nawet nie wiedząc, że tak się nazywają. Wśród stosowanych przez nas warzyw, najczęściej spożywane przez nas warzywa krzyżowe to: kalafiory, wszystkie gatunki kapust, do tego brokuły, jarmuż, brukselka, rzodkiewka, rzepa, rzepak (najczęściej spożywany jako olej).

Warzywa krzyżowe to także chrzan, boćwina oraz gorczyca, rukiew wodna. Rola tych roślin w codziennej diecie jest niedoceniana, a przecież tak bardzo dużo właściwości leczniczych może nam dostarczyć. Nie należy także pomijać właściwości smakowych, bo wszystkie one mają bardzo duże walory smakowe i mogą być stosowane zarówno jako oddzielne potrawy, jak i dodatki do sałatek, surówek, potraw mięsno – warzywnych.