Nerwobóle

Nerwobóle (https://portaldlazdrowia.pl/nerwobole/) to bóle o charakterze napadowym (zazwyczaj) związane z uciskiem lub podrażnieniem albo uszkodzeniem nerwu obwodowego przenoszącego sygnały do mózgu. Objawy nerwobólu to nagłe ataki bólu o charakterze rozdzierającym, mrowiącym, palącym w miejscu, w którym nie widać żadnych uszkodzeń tkanki. Inne objawy to zmiana czucia lub bolesność w obrębie miejsca, w którym pojawia się nerwoból. Można również odczuwać bolesność jako reakcja na takie bodźce, które zwykle nie wywołują bólu, na przykład próba zaczerpnięcia głębokiego oddechu. Nerwobólom mogą towarzyszyć drętwienia, mrowienia, zaburzenia czucia, niedowład lub osłabienie siły mięśniowej. Ból neuralgiczny jest na tyle silny, że nie można go zneutralizować zwykłymi lekami przeciwbólowymi.

Wśród przyczyn neuralgii dominuje pogląd, że jest to ucisk na nerw lub jego uszkodzenie albo podrażnienie. Może to być również stres, brak witamin z grupy B oraz infekcje. Nerwobóle są następstwem albo objawem towarzyszącym w reumatoidalnym zapaleniu stawów, boreliozie, cukrzycy, błonicy i innych chorobach. Nerwoból może być reakcja na niektóre leki albo skutkiem działania toksyn w postaci alkoholu lub metali ciężkich, a także tlenku węgla.

Leczenie nerwobólu nie jest łatwe, dość często podaje się leki przeciwdepresyjne, ale leczenie wspomagane jest fizykoterapią. Lekarze dość często przepisują maści rozgrzewające, plastry, okłady oraz leki przeciwbólowe.