Choroby nerek – jak je wykryć?

Nerki stanowią jeden z ważniejszych narządów ludzkiego organizmu. Ich rola polega na filtracji przepływającej przez nie krwi. Filtracja ta powoduje usunięcie zbędnych, szkodliwych dla tkanek substancji. Choroby nerek najczęściej właśnie zaczynają się ich niewydolnością, dlatego warto co najmniej jeden raz w roku kontrolować poziom kreatyniny we krwi.

Wydolność nerek oceniania może być na wiele sposobów. Najczęściej stosowaną metodą w tym celu jest oznaczanie poziomu kreatyniny we krwi (istnieje również badanie umożliwiające oznaczenie stężenia kreatyniny w moczu). Więcej na stronie https://portaldlazdrowia.pl/kreatynina/.

Czym jednak jest kreatynina?

Jest to metabolit powstający w przebiegu przemiany materii mięśni szkieletowych. Nerki jako narząd filtracyjny mają za zadanie jej usunięcie. Pewne graniczne normy ustalają, możliwy i nieszkodliwy poziom kreatyniny w surowicy krwi. Dla populacji naszego kraju jest to 0,6- 1,3 mg/ dl.

Jak interpretować podwyższony poziom kreatyniny?

Podwyższony poziom kreatyniny to wartość powyżej 1,3 mg/ dl. Nie każda jednak wartość od razu oznacza schyłkową niewydolność nerek. Wartości powyżej normy świadczą wprawdzie o problemach z filtracją nerek, ale są zbyt ogólnymi badaniami by na ich podstawie stwierdzić jakąkolwiek chorobę nerek. Do ustalenia stopnia niewydolności tego narządu służy wartość zwana przesączaniem kłębuszkowym. Przesączanie kłębuszkowe czyli GFR obliczyć można właśnie na podstawie poziomu kreatyniny we krwi.