Zabytki w lubuskim
Województwo lubuskie jest postrzegane jako bogate w lasy i jeziora. Tak jest faktycznie, a wiele miejscowości latem jest pełnych turystów. Warto jednak zauważyć, że nie są to jedne atrakcje, a zabytkowe budowle, w tym także zamki są również w znanych i popularnych wczasowiskach.
Jednym z bardziej znanych miejscowości wczasowych jest Łagów. Zamek w Łagowie stoi w centralnym miejscu na wzgórzu w przesmyku między jeziorami Trześniowskim i Łagowskim, w miejscu o naturalnych walorach obronnych. O Łagowie istnieją zapiski z 1251 roku, kiedy wieś należała do Templariuszy. Po upadku zakonu Łagów przez pewien czas należał do do Alberta von Klepicz, który sprzedał majątek Joannitom w 1347 roku. Joannici prawie natychmiast zaczęli budowę zamku z przeznaczeniem na komandorię. Budowę rozpoczęto od wysokiego domu mieszkalnego wplecionego w mur na planie kwadratu. Zbudowano również wieżę do obrony bramy wjazdowej . Kolejny etap to budowa zewnętrznego muru o wysokości do 9 metrów, który wewnątrz zostało obsypany ziemią w celu wyrównania terenu. W XVI wieku podwyższono wieżę i zbudowano basztę bramną, później zbudowano pozostałe budynki zamkowe. Zamek Joannitów w Łagowie był oblegany tylko raz, w 1640 roku brandenburczycy chcieli odebrać go Szwedom, zresztą bezskutecznie. Po kasacie zakonów w Prusach zamek łagowski przeszedł na własność państwa. Przetrwał wszystkie zawieruchy wojenne, obecnie jest hotelem i restauracją. Warto wejść na wieżę i podziwiać okolicę. Blisko zamku są dwie zabytkowe bramy miejskie i kościół z XVIII wieku. Warto również przespacerować się do wysokiego wiaduktu kolejowego z cegły.
Inna miejscowością wczasową z zabytkami są Lubniewice, które ostatnio zasłynęły „udziałem” w filmie „Sztuka kochania”. W Lubniewicach są dwa pałace nazywane zwyczajowo stary zamek i nowy zamek. Stary zamek Lubniewice to pałac, który został zbudowany w 1812 roku i rozbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Ten pałac jest schowany w Parku, mało widoczny i nieeksponowany, a wielu przyjezdnych nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Nowy zamek to pałac zbudowany po drugiej stronie zatoki jeziora w latach 1909-1911. Podpiwniczony dwie kondygnacje i poddasze użytkowe. Obydwa pałace przetrwały wojnę, były użytkowane jako szkoły lub ośrodki wczasowe. Są w prywatnych rękach, zaczęto jakieś prace remontowe, zabezpieczono dachy. Dalej nic nie wiadomo, nieznany jest pomysł właścicieli na wykorzystanie tych pałaców. Zwiedzać ich nie można, nawet trudno jest podejść bliżej, bo teren jest ogrodzony.
Słońsk to miejscowość znana bardziej z pobliskiego parku narodowego „Ujście Warty”. Park to siedlisko tysięcy ptaków, miłośnicy lubią tam przebywać. Jest tam również zamek Joannitów, a w zasadzie ruiny po pożarze w 1975 roku. Ostatnio podjęto starania w celu zabezpieczania ruin i włączenia ich jako atrakcję turystyczną regionu. Ze Słońska blisko jest do Kostrzyna, gdzie warto zwiedzić zniszczone stare miasto z nieistniejącym pałacem, którego resztki wyburzono w latach sześćdziesiątych. Obok twierdza Kostrzyn z czterema fortami w pobliskich miejscowościach (jeden w Niemczech). Z Kostrzyna można pojechać do Chwarszczan i zobaczyć kaplicę Templariuszy, nic więcej po nich nie zostało.