Atrakcyjny Dolny Śląsk
Dolny Śląsk i Sudety albo Karkonosze to nie jest jednoznaczne skojarzenie, ale te góry są na Dolnym Śląsku, co więcej są jedną z jego większych atrakcji. Sudety podzielone są na wiele pasm górskich i powszechnie używa się nazw własnych na mniejsze góry. Nawet w tak małych górach jak Rudawy Janowickie wyróżnia się jeszcze mniejsze pasma. Góry na Dolnym Śląsku różnią się od siebie pod względem geograficznym, ale wszystkie zachwycają. Na lżejsze wypady dobre góry Izerskie, dla ambitniejszych Karkonosze, a dla miłośników skałek wspomniane już Rudawy janowickie.
Góry atrakcyjne są o każdej porze roku i przyciągają turystów, ale nie jest to jedyna atrakcja Dolnego Ślaska. Dużo ciekawego dzieje się pod ziemia i nie są to tylko jaskinie. Mozna zwiedzać kilka starych nieczynnych kopalni, a także podziemia szykowane przez hitlerowców na fabryki. Owiane są tajemnicą, legendami o skarbach, zwłaszcza Bursztynowej Komnacie lub Złotym Pociągu. Wszystkie te legendy przyciągają turystów jak magnes.
Poza podziemiami jest oczywiście co oglądać, a zabytki są w każdym miasteczku i nieomalże w każdej wsi. Na Dolnym Śląsku było dużo wielkoobszarowych majątków ziemskich, a ich właściciele budowali pałace albo chociaż duże dwory. Od XVII wieku zbudowano kilkaset pałaców, niektórzy oceniają ich liczbę na blisko tysiąc. Bardzo dużo pałaców już nie istnieje i nie jest to wynik wyłącznie działań wojennych, ale również naszej powojennej gospodarki i to nie tylko socjalistycznej. Paradoksalnie po upadku komunizmu, w ciągu ostatnich trzydziestu lat odrestaurowano mnóstwo pałaców, ale kto wie, czy nie więcej zamieniło się w gruzy. Pałace budowano od nowa, poprzez rozbudowę mniejszych dworów albo przebudowę zamków, które były już niepotrzebne (mapa pałaców Dolnego Ślaska – https://discover.pl/palace-dolnego-slaska/ ).
To właśnie zamki przyciągają turystów na Dolny Śląsk. Dzisiaj zamków, ruin zamków lub chociaż reliktów jest około stu. Kiedyś zapewne było ich więcej, a niszczone w wojnach popadały w zapomnienie. Najwięcej zamków budowano w średniowieczu, mniej więcej od XII wieku, kiedy intensywnie zagospodarowywano Dolny Śląsk. Budowano z kamieni, które w całym regionie są dostępne w pobliżu dowolnego placu budowy. Skracało to czas budowy zamku i obniżało koszty. Używano różnych minerałów, co widać po kolorach kamieni. Nie zawsze jest to skała granitowa, często stosowano słabsze minerały dostępne tuz obok. Zamki przez lata były niszczone, ale rozrastały się odbudowywane i modernizowane. Kataklizm przyniosły wojny husyckie, ale wówczas jeszcze zamki odbudowywano jako warownie niezbędne do obrony. Po wojnie trzydziestoletniej było inaczej. Zamki nie sprawdziły się do końca, więc wielu nie odbudowywano, a część z nich przebudowano na pałace. Zresztą prawdopodobnie i tak nie miałby kto ich bronić. Dzisiaj możemy podziwiać zarówno ruiny jak i zamki przebudowane w stylu renesansowym. Sporo ruin zabezpieczono w XIX wieku na fali zainteresowania turystyką. Więcej o zamkach na Dolnym Ślasku – https://discover.pl/zamki-dolnego-slaska/ .