Atrakcyjne Rudawy Janowickie

Gdziekolwiek się ruszyć na Dolny Śląsk, tam wszędzie spotkamy atrakcje turystyczne. Zamki, pałace, góry, podziemia, czyli wszystko, co turyści lubią. Regionem, który kumuluje wszystkie te atrakcje są Rudawy Janowickie. Jest to niewielkie pasmo górskie, którego powierzchnia nie przekracza stu kilometrów kwadratowych. Najmniej jest zamków, ponieważ w zasadzie jest tylko jeden, w dodatku ruiny. Zamek Bolczów z XIV wieku położony jest na wzgórzu w lesie, dojście zajmuje minimum 45 minut z Janowic Wielkich, więc nie ma tam zbyt wielu turystów, a jak nie ma turystów, to teren jest wolny od handlu. To niezaprzeczalna zaleta tego zamku. Mniej spektakularne ruiny zamku Sokolec są pod Krzyżną Górą. Na obrzeżach Rudaw janowickich, w dolinach rzek znajdziemy za to kilkanaście pałaców. Jeden z nich jest szczególny, to zamek Karpniki, który pierwotnie rzeczywiście był zamkiem, ale dzisiaj po wielu przebudowach jest pałacem> Styl neogotycki i zachowane cechy obronne uzasadniają nieco nazywanie go jako zamek, nie się zresztą o co spierać. Bardzo ładne pałace są w Łomnicy, Wojanowie, Ciechanowie, jest jeszcze kilka innych, nie tak uroczych, ale przedstawiających wartość historyczną.

Za największą wartość Rudaw Janowickich wielu turystów uważa jednak góry, a w nich skałki i pojedyncze duże skały na szczytach i zboczach. Jest ich naprawdę dużo, a te największe i najciekawsze maja swoje nazwy własne. Na niektórych szczytach skalnych zabudowano platformy ze spektakularnymi widokami. Inne stanowią doskonałą bazę przygotowawczą dla wspinaczy skałkowych.

Bardzo popularną atrakcją Rudaw Janowickich są Kolorowe Jeziorka, które powstały po zalaniu dawnych poniemieckich kopalni. Najciekawsze są trzy jeziorka: Żółte, Szmaragdowe i Purpurowe. Ich kolor pochodzi od minerałów, w tym przypadku związków miedzi i żelaza. Kopalnie działały do 1925 roku, później eksploatacja przestała być opłacalna i je zamknięto. Najbardziej oblegane jest jeziorko żółte i purpurowe, do Szmaragdowego droga wiedzie pod górę, więc turystów jest mniej. Nad jeziorko zielone mało kto zagląda, bo daleko i zazwyczaj jest wyschnięte. Łatwy dojazd, miejsce do parkowania, do grillowania czynią z tego miejsca ciekawa trakcje na weekendowy wypad.